Uczniowe szkoły w Bilbali podczas rozdzielania darów

Pomoc dotarła do Etiopii

W czerwcu br. do rąk mieszkańców okolic Lalibeli trafiła kolejna dostawa ziarna. Dzięki swoistemu łańcuszkowi ludzi dobrej woli, udało nam się przekazać środki unikając kosztów ich transferu i radykalnie ograniczyć koszty dystrybucji. Po konsultacjach z Etiopczykami uznaliśmy, że tym razem najlepszym kanałem przekazania pomocy żywnościowej będą szkoły, ziarno jest dystrybuowane wśród najbiedniejszych, czyli w praktyce wszystkich uczniów.

Ogólnoświatowy kryzys żywnościowy wywołany wojną w Ukrainie dotknął również Etiopię. Ceny żywności katastrofalnie wzrosły. Wojna i susza w Etiopii ograniczyły plony lokalnych zbóż, okazało się, że paradoksalnie najlepszą opcją będzie zakup pszenicy.

Za 1000 $ które dotarły do Etiopii otrzymaliśmy 51 720 birr, czyli etiopskiej waluty (1$=51.72 birr). Nasz etiopski przyjaciel- Habtamu przelał do Lalibeli 52000 birr. Resztą zajął się kolejny wspierający Etiopczyk – Alebachew. W Lalibeli 1 kg pszenicy kosztował 41 birr (jest to orientacyjnie 3,5 zł). Pieniędzy wystarczyło na zakup ziarna dla 72 uczniów- każdy otrzymał 17 kg zboża. 17 kg x 72 uczniów x 41 za kg = 50 184 birr. Z pozostałej kwoty – 1816 birr został sfinansowany transport i załadunek.

Potwierdzenie transferu

Kolejne dostawy pomocy do Etiopii wkrótce dotrą do potrzebujących, będziemy o nich informować na bieżąco.

Fundacja Abisynia wspólnie z mieszkańcami Lalibeli i okolic w Etiopii, wyraża ogromną wdzięczność wszystkim darczyńcom za środki przekazane na zakup ziarna. Zachęcamy do wpłat, liczy się każda złotówka