Konflikt zbrojny na północy Etiopii przerodził się regularną wojnę. Bilbala od ponad miesiąca ( stan z dnia 17 września 2021 r.) jest okupowana przez siły rebeliantów tigrajskich, nie ma żadnej możliwości kontaktu z jej mieszkańcami. Sporadyczne informacje jakie stamtąd docierają są przerażające – panuje powszechny głód.
Strategia wycofujących się tigraiskich oddziałów, obserwowana w innych wyzwolonych przez armię etiopską amharskich i afarskich miejscowościach pokazuje, że Tigraiczycy niszczą wszelkie obiekty użyteczności publicznej. Dlatego zmieniliśmy cel naszej zbiórki – jest nim pomoc w odbudowie i zakupie wyposażenia dla szkoły w Bilbali.
Środki będą potrzebne, gdy tylko pojawi się możliwość dotarcia do Bilbali, kiedyś to przecież nastąpi, aby jak najszybciej.
Jak zawsze najbardziej potrzebne są pieniądze. Bo materiałów budowlanych raczej do Etiopii nie wyślemy. Koszt transportu przekroczyłby wartość pomocy. Rzeczy drobne, o niewielkiej wadze jestem w stanie przewieźć w bagażu podręcznym. Na przykład gdyby ktoś dysponował zbędnym, jeszcze sprawnym laptopem, jestem w stanie go do Etiopii dostarczyć

 

KONTO: 82 1870 1045 2078 1067 7050 0001

 

Uczniowie szkoły
Uczniowie szkoły

Bilbala to amharska wieś leząca około 30 kilometrów na północny-zachód od Lalbeli. Położona w ubogiej okolicy, w etiopskich górach Lasta. Nie leży na popularnych szlakach turystycznych, rzadko kto tam dociera, wizyta cudzoziemców zawsze jest wydarzeniem. Piękne góry i semi-monolityczny skalny kościół pod wezwaniem Świętego Jerzego to jej najważniejsze atuty. Architektonicznie świątynia nawiązuje do kościoła Bet Gabriel Rafael w Lalibeli. Szkole średniej w Bilbali z powodu braku odpowiedniej infrastruktury grozi likwidacja.

Etiopski system szkolny przewiduje w przypadku szkoły elementarnej dwa poziomy: od 1 do 4 klasy i od 5 do 8. Szkoła średnia to również dwa etapy: od 9 do 10 klasy i od 11 do 12. W Blbali działa szkoła podstawowa i średnia. Czyli możliwa jest edukacja od 1 do 12 klasy.

Komitet Rozbudowy Szkoły
Komitet Rozbudowy Szkoły

Funkcjonowanie szkoły podstawowej nie jest zagrożone, problem dotyczy szkoły średniej. W etiopskim systemie edukacyjnym stosowane są następujące standardy: jedna sala dydaktyczna dla 40 uczniów, 3 pokoje laboratoryjne ( dla biologii, fizyki i chemii), 2 pokoje biblioteczne, laboratorium informatyczne z 120 komputerami.

Szkoła w Bilbali nie spełnia tych wymogów. Jedna sala dydaktyczna przypada na 69 uczniów. Jest tylko jedna sala laboratoryjna, jedna sala biblioteczna i laboratorium informatyczne z 12 komputerami.

Główną przyczyną tego stanu jest brak odpowiednich budynków. Ma to bezpośredni, negatywny wpływ na jakość nauczania.

Zainteresowani mieszkańcy wsi postanowili spróbować rozwiązać ten problem siłami lokalnymi. Plan jest taki by najpierw wybudować drugą salę dydaktyczną, następnie laboratorium dla nauk przyrodniczych, laboratorium informatyczne i salę biblioteczną.

Istniejący budynek szkoły
Istniejący budynek szkoły

Analiza kosztów wykazała, że środki potrzebne dla realizacji pierwszego etapu przedsięwzięcia to 2,5 miliona birrów etiopskich. Po obecnym kursie są to około 92 tysiące dolarów amerykańskich czyli około 320 tyś złotych. To są oczywiście wartości szacunkowe ze względu na płynność kursów walutowych.

By zebrać te środki kadra dydaktyczna szkoły z dużym zapałem i optymizmem rozpoczęła działania mające na celu maksymalną aktywizację lokalnej społeczności. Niestety okazało się, że zadanie przerasta możliwości wsi. Znających etiopskie realia nie powinno to dziwić. Etiopia nadal jest jednym z najuboższych krajów Afryki, a Bilbala to bardzo uboga wioska położona w górach.

Zebrano 80 tyś birów etiopskich, zgromadzono również zapas piasku i kamieni niezbędnych do budowy. W związku z tym nie udało się dotychczas rozpocząć budowy.

Nauczyciele
Nauczyciele

Brak odpowiedniego budynku szkoły grozi ograniczeniem nauki w Bilbali wyłącznie do najniższych klas, co spowoduje konieczność codziennych dojazdów starszych dzieci i młodzieży do Lalibeli, oddalonej ponad 30 kilometrów. W etiopskich warunkach to 2 godziny jazdy w jedną stronę. Można się więc raczej spodziewać, że dzieci będą kończyły edukację na najniższym poziome. Oznacza to praktycznie zamknięcie jakichkolwiek szans na lepsze życie.

Zajęcia w tej szkole obejmują klasy 9-12. Nauka szkolna odbywa się w systemie zmianowym.

Liczba uczniów:

Klasy

Liczba uczniów

chłopcy

dziewczynki

Razem

9

103

107

210

10

76

59

135

11

53

52

105

12

11

28

39

Razem

243

246

489

 

Kontakt: Andrzej Zarzecki Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.