Epidemia korona wirusa i wprowadzone w związku z tym restrykcji bardzo pogorszyły sytuację etiopskich rodzin. Jednym z miejsc mocno dotkniętych jest Lalibela i okoliczne wsie. W ostatnich latach rozwijająca się turystyka spowodowała szybki rozwój tej okolicy, dając nadzieję na lepsze życie. Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, wykłute w skałach kościoły, przyciągały ich coraz więcej. I nagle, jednego dnia, ruch turystyczny całkowicie zamarł.

Rozdzielanie darów
Rozdzielanie darów

 

 

 

 Załamanie turystyki to nie jedyne nieszczęście. Budżety wielu etiopskich rodzin opierały się na przelewach od pracujących za granicą, szczególnie w krajach w Bliskiego Wschodu. Zostali oni w większości wydaleni natychmiast po wybuchu epidemii, często pozostawieni sami sobie bez należnej zapłaty i środków na bilet powrotny, tak stało się na przykład w Libanie. Sytuację w regionach wiejskich dodatkowo pogarsza atakujące wszystkie kraje Rogu Afryki szarańcza.

Lista beneficjentów
Podpisy beneficjentów

 

Fundacja Abisynia ufundowała pomoc żywnościową dla rodzin dotkniętych pandemią w położonej 30 kilometrów na północ od Lalibeli wsi Bilbala. Sytuacja polityczna w Etiopii jest bardzo niestabilna, przez ostatnie dwa tygodnie Internet był całkowicie wyłączony. Bardzo trudno jest się również do Etiopii dodzwonić. Dlatego przekazanie jakiejkolwiek pomocy jest bardzo trudne, praktycznie niemożliwe.

 Akcję zrganizowaliśmy jak przystało na czas pandemii wirtualnie. Logistykę przedsięwzięcia wzięło na siebie etiopskie biuro podróży- Timeless Ethiopia Touring (www.timelessethiopia.com). Ze środków Fundacji Abisynia udało się wspomóc 58 rodzin, każda otrzymała w darze 25 kilogramów sorga. Dla niewtajemniczonych w rolnicze detale to zboże podobne do kukurydzy. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że to przysłowiowa kropla w morzu potrzeb, ale pamiętamy też, że kropla drąży skałę.

Jakie były koszty? W założeniu przeznaczyliśmy na tę akcje 500 dolarów. Timeless Ethiopia wykonało swoją pracę nieodpłatnie. Za jeden kilogram sorga płaciliśmy 12 etiopskich birrów, to około 1,3 zł. Szacujemy, że jedna 5 osobowa rodzina potrzebuje na miesiąc 75 kilogramów sorga. Łatwo policzyć, że wystarczy na to 100 zł.

 

Wpłat na konto Fundacji Abisynia można za pomocą karty kredytowej lub przelewem:

KONTO: 82 1870 1045 2078 1067 7050 0001