Kawa z Etiopii
Nasza kawa z Etiopii

Picie kawy (buna po amharsku) to w Etiopii istotny element kultury. Uważa się, że etiopska prowincja Keffa jest ojczyzną tego napoju.  Kawa to dla Etiopii najważniejszy towar eksportowy. Pojedyncze drzewka kawowe można spotkać dosłownie wszędzie. Nasza kawa pochodzi z leżącej na południu kraju prowincji Sidamo. Jest to 100% arabika uprawiana w tradycyjny sposób i ręcznie zbierana.

Uprzedzając pytania o cenę, kawy z Etiopii są jednymi z najdroższych na światowym rynku. To nie jest kawa przemysłowa z marketu. Wypalamy ją w Polsce w rzemieślniczej palarnii tak, by była zawsze super świeża.

Kawa "Abisynia Coffee" kosztuje 35 zł za 250 gram. (To cena minimalna, nie ma przeszkód by wpłacić więcej, całkowity zysk ze sprzedaży zawsze przeznaczony zostanie na działalność statutową naszej fundacji). Do tej kwoty trzeba dodać koszty przesyłki, około 15 zł (kurier, paczkomat - wedle życzenia). Oczywiście warto zamawiać większą ilość, koszt przesyłki pozostaje niezmienny. 

Potwierdzenie przelewu oraz informację na temat wybranego sposobu dostawy prosimy przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KONTO: 82 1870 1045 2078 1067 7050 0001

 

Kawa z Etiopii
Wyśmienita kawa z Etiopii

 

Konflikt tlący się od kilku lat pomiędzy rządem centralnym w Addis Abebie, a lokalną administracją etiopskiej prowincji Tigrai przerodził się w listopadzie ubiegłego roku w otwartą wojnę. Wprawdzie oficjalnie ogłoszono jej zakończenie, ale nadal sytuacja jest tam bardzo niestabilna.

Docierają bardzo sprzeczne informacje, na temat ofiar i sytuacji zaopatrzeniowej. Pewne jest, że duża część mieszkańców tej prowincji straciła jakąkolwiek możliwość osiągania dochodów. Długo nie było żadnego kontaktu z osobami tam mieszkającymi, co oczywiste nie było również możliwości przekazania pomocy. Teraz czasem udaje się dodzwonić. Choć oficjalnie rząd etiopski zapewnia o możliwości dostarczenia pomocy humanitarnej, do objętej konfliktem prowincji, to organizacje charytatywne skarżą się, że jest to bardzo trudne, często niemożliwe.

Aksum

W miarę naszych możliwości zaczęliśmy zbierać środki i szukać możliwości przesłania ich do Aksum. Zawsze staramy się pomagać osobom które znamy, tak też było tym razem, przelew w wysokości 10 tyś. birr (około 250 USD) przekazaliśmy na konto Bisrata. Kwota skromna, ale mamy nadzieję, że nie ostatnia. Zachęcamy do wpłat na konto naszej fundacji z adnotacją „Aksum”.

W transferze środków pomogli przyjaciele w Addis Abebie.

Serdecznie im za to dziękujemy.

Andrzej Zarzecki

Wpłat na konto Fundacji Abisynia można za pomocą karty kredytowej lub przelewem:


KONTO: 82 1870 1045 2078 1067 7050 0001

Epidemia korona wirusa i wprowadzone w związku z tym restrykcji bardzo pogorszyły sytuację etiopskich rodzin. Jednym z miejsc mocno dotkniętych jest Lalibela i okoliczne wsie. W ostatnich latach rozwijająca się turystyka spowodowała szybki rozwój tej okolicy, dając nadzieję na lepsze życie. Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, wykłute w skałach kościoły, przyciągały ich coraz więcej. I nagle, jednego dnia, ruch turystyczny całkowicie zamarł.

Rozdzielanie darów
Rozdzielanie darów

 

 

 

 Załamanie turystyki to nie jedyne nieszczęście. Budżety wielu etiopskich rodzin opierały się na przelewach od pracujących za granicą, szczególnie w krajach w Bliskiego Wschodu. Zostali oni w większości wydaleni natychmiast po wybuchu epidemii, często pozostawieni sami sobie bez należnej zapłaty i środków na bilet powrotny, tak stało się na przykład w Libanie. Sytuację w regionach wiejskich dodatkowo pogarsza atakujące wszystkie kraje Rogu Afryki szarańcza.

Lista beneficjentów
Podpisy beneficjentów

 

Fundacja Abisynia ufundowała pomoc żywnościową dla rodzin dotkniętych pandemią w położonej 30 kilometrów na północ od Lalibeli wsi Bilbala. Sytuacja polityczna w Etiopii jest bardzo niestabilna, przez ostatnie dwa tygodnie Internet był całkowicie wyłączony. Bardzo trudno jest się również do Etiopii dodzwonić. Dlatego przekazanie jakiejkolwiek pomocy jest bardzo trudne, praktycznie niemożliwe.

 Akcję zrganizowaliśmy jak przystało na czas pandemii wirtualnie. Logistykę przedsięwzięcia wzięło na siebie etiopskie biuro podróży- Timeless Ethiopia Touring (www.timelessethiopia.com). Ze środków Fundacji Abisynia udało się wspomóc 58 rodzin, każda otrzymała w darze 25 kilogramów sorga. Dla niewtajemniczonych w rolnicze detale to zboże podobne do kukurydzy. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że to przysłowiowa kropla w morzu potrzeb, ale pamiętamy też, że kropla drąży skałę.

Jakie były koszty? W założeniu przeznaczyliśmy na tę akcje 500 dolarów. Timeless Ethiopia wykonało swoją pracę nieodpłatnie. Za jeden kilogram sorga płaciliśmy 12 etiopskich birrów, to około 1,3 zł. Szacujemy, że jedna 5 osobowa rodzina potrzebuje na miesiąc 75 kilogramów sorga. Łatwo policzyć, że wystarczy na to 100 zł.

 

Wpłat na konto Fundacji Abisynia można za pomocą karty kredytowej lub przelewem:

KONTO: 82 1870 1045 2078 1067 7050 0001

Mapa Etiopii
Mapa Etiopii

Mapa i przewodnik po Etiopii w języku polskim

Najnowsza mapa drogowa Etiopii wykonana przez profesjonalną firmę kartograficzną Europilot. Zawiera aktualną sieć dróg.

Skala 1: 1 600 000, ISBN 978-83-7475-723-2

Przewodnik umieszczony na tylnej stronie mapy zawiera: diagram odległości ze stolicy Etiopii Addis Abeby do najważniejszych miast, mapkę Doliny Omo, mapkę rozmieszczenia skalnych kościołów w regionie Tigrai, opis etiopskich atrakcji wpisanych na listę UNESCO, najważniejsze grupy etniczne w tym kraju, etiopską kuchnię, skrót historii, porady i ważne dla podróżujących informacje.

Mapę prześlemy każdemu kto wpłaci na konto Fundacji Abisynia minimum 30 zł.

KONTO: 82 1870 1045 2078 1067 7050 0001

Na potwierdzenie przelewu wraz z adresem pocztowym na który ma trafić przesyłka czekam pod mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Plemię Mursi
Plemię Mursi

Z przykrością informujemy, że z powodu ograniczeń w podróżowaniu akcja została wstrzymana.

Pocztówka z Etiopii oryginalnym prezentem dla osoby bliskiej! Czy może być większa niespodzianka niż kartka z dalekiej Afryki? To nie tylko gratka dla kolekcjonerów, może to być również zaskakująca forma złożenia życzeń, wyznania miłosnego, prośby o spotkanie.

 

Do każdego, kto wpłaci na konto Fundacji Abisynia minimum 30 zł zobowiązujemy się przesłać kartkę pocztową z tego kraju.

KONTO: 82 1870 1045 2078 1067 7050 0001

Uprzedzając pytania – kartki pocztowe z Etiopii do Polski dochodzą, choć trwa to około miesiąca.

Dlatego, szczególnie gry zależy nam na określonym terminie, trzeba to robić z dużym wyprzedzeniem.

 

Na potwierdzenia przelewu, wraz z adresem na jaki ma być pocztówka wysłana i ewentualnym tekstem, czekam pod adresem poczty: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.