Epidemia korona wirusa i wprowadzone w związku z tym restrykcji bardzo pogorszyły sytuację etiopskich rodzin. Jednym z miejsc mocno dotkniętych jest Lalibela i okoliczne wsie. W ostatnich latach rozwijająca się turystyka spowodowała szybki rozwój tej okolicy, dając nadzieję na lepsze życie. Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, wykłute w skałach kościoły, przyciągały ich coraz więcej. I nagle, jednego dnia, ruch turystyczny całkowicie zamarł.

Rozdzielanie darów
Rozdzielanie darów

 

 

 

 Załamanie turystyki to nie jedyne nieszczęście. Budżety wielu etiopskich rodzin opierały się na przelewach od pracujących za granicą, szczególnie w krajach w Bliskiego Wschodu. Zostali oni w większości wydaleni natychmiast po wybuchu epidemii, często pozostawieni sami sobie bez należnej zapłaty i środków na bilet powrotny, tak stało się na przykład w Libanie. Sytuację w regionach wiejskich dodatkowo pogarsza atakujące wszystkie kraje Rogu Afryki szarańcza.

Lista beneficjentów
Podpisy beneficjentów

 

Fundacja Abisynia ufundowała pomoc żywnościową dla rodzin dotkniętych pandemią w położonej 30 kilometrów na północ od Lalibeli wsi Bilbala. Sytuacja polityczna w Etiopii jest bardzo niestabilna, przez ostatnie dwa tygodnie Internet był całkowicie wyłączony. Bardzo trudno jest się również do Etiopii dodzwonić. Dlatego przekazanie jakiejkolwiek pomocy jest bardzo trudne, praktycznie niemożliwe.

 Akcję zrganizowaliśmy jak przystało na czas pandemii wirtualnie. Logistykę przedsięwzięcia wzięło na siebie etiopskie biuro podróży- Timeless Ethiopia Touring (www.timelessethiopia.com). Ze środków Fundacji Abisynia udało się wspomóc 58 rodzin, każda otrzymała w darze 25 kilogramów sorga. Dla niewtajemniczonych w rolnicze detale to zborze podobne do kukurydzy. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że to przysłowiowa kropla w morzu potrzeb, ale pamiętamy też, że kropla drąży skałę.

Rozdzielanie darów
Rozdzielanie darów

Jakie były koszty? W założeniu przeznaczyliśmy na tę akcje 500 dolarów. Timeless Ethiopia wykonało swoją pracę nieodpłatnie. Za jeden kilogram sorga płaciliśmy 12 etiopskich birrów, to około 1,3 zł. Szacujemy, że jedna 5 osobowa rodzina potrzebuje na miesiąc 75 kilogramów sorga. Łatwo policzyć, że wystarczy na to 100 zł. .

Wpłat na konto Fundacji Abisynia można za pomocą karty kredytowej lub przelewem:

KONTO: 82 1870 1045 2078 1067 7050 0001

Mapa Etiopii
Mapa Etiopii

Mapa i przewodnik po Etiopii w języku polskim

Najnowsza mapa drogowa Etiopii wykonana przez profesjonalną firmę kartograficzną Europilot. Zawiera aktualną sieć dróg.

Skala 1: 1 600 000, ISBN 978-83-7475-723-2

Przewodnik umieszczony na tylnej stronie mapy zawiera: diagram odległości ze stolicy Etiopii Addis Abeby do najważniejszych miast, mapkę Doliny Omo, mapkę rozmieszczenia skalnych kościołów w regionie Tigrai, opis etiopskich atrakcji wpisanych na listę UNESCO, najważniejsze grupy etniczne w tym kraju, etiopską kuchnię, skrót historii, porady i ważne dla podróżujących informacje.

Mapę prześlemy każdemu kto wpłaci na konto Fundacji Abisynia minimum 30 zł.

KONTO: 82 1870 1045 2078 1067 7050 0001

Na potwierdzenie przelewu wraz z adresem pocztowym na który ma trafić przesyłka czekam pod mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Plemię Mursi
Plemię Mursi

Pocztówka z Etiopii oryginalnym prezentem dla osoby bliskiej! Czy może być większa niespodzianka niż kartka z dalekiej Afryki? To nie tylko gratka dla kolekcjonerów, może to być również zaskakująca forma złożenia życzeń, wyznania miłosnego, prośby o spotkanie.

Do każdego, kto wpłaci na konto Fundacji Abisynia minimum 30 zł zobowiązujemy się przesłać kartkę pocztową z tego kraju.

KONTO: 82 1870 1045 2078 1067 7050 0001

Uprzedzając pytania – kartki pocztowe z Etiopii do Polski dochodzą, choć trwa to około miesiąca.

Dlatego, szczególnie gry zależy nam na określonym terminie, trzeba to robić z dużym wyprzedzeniem.

Najbliższa wysyłka pod koniec września, bo wtedy będę w Etiopii.

Na potwierdzenia przelewu, wraz z adresem na jaki ma być pocztówka wysłana i ewentualnym tekstem, czekam pod adresem poczty: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komputer dla Daniego
Komputer przekazany

Od wielu lat przy organizacji pobytu w leżącej na południu Etiopii miejscowości Dżinka współpracowałem z Danim Galshe. Przed laty, gdy jedyną możliwością noclegu było pole namiotowe, Dani pomagał przy rozstawianiu namiotów, organizacji posiłków, drewna na ognisko, zakupie zimnego piwa – w tamtych czasach nie była to prosta sprawa. Służył radą i pomocą.

Podróże do Doliny Omo się zmieniły – dziś turyści śpią zazwyczaj w hotelach. Nie zmienił się tylko Dani, można na niego liczyć w każdej sprawie. Gdy rozmawiałem z nim na początku ubiegłego roku snuł plany budowy domu, założenia rodziny. Opowiadał, że chciałby zajmować się bardziej profesjonalną obsługą ruchu turystycznego. Do przygotowywania indywidualnych programów, komunikacji z klientami, jak również do normalnych w takiej działalności spraw biurowych potrzebował komputera.

W grudniu udało się zebrać potrzebną kwotę. Kupiłem notebook Lenovo i zabrałem go do Etiopii.

 

 

Zachęcamy do wpłat na konto Fundacji Abisynia

KONTO: 74 1140 2004 0000 3502 7731 3347